Типи приміщень, в яких обов'язково мають бути протипожежні двері
Протипожежні двері є особливим видом дверних конструкцій, виготовлений з матеріалів, що не підтримують горіння. Їхня основна функція полягає у забезпеченні умов для безпечної та швидкої евакуації людей у разі виникнення пожежі. Вогнестійкі двері встановлюються в приміщеннях різних категорій, зокрема, в комерційних, житлових та промислових будівлях.
Умовно всі місця, де обов'язково встановлюються протипожежні двері, можна розділити на дві групи:
- шляхи евакуації людей у разі пожежі;
- приміщення та будівлі, що мають підвищений рівень пожежної небезпеки.
Місце встановлення дверей багато в чому визначає її вогнестійкі характеристики та час, який конструкція зможе ефективно стримувати поширення відкритого полум'я, диму, а також перешкоджати надходженню активного кисню.
Загальний перелік місць встановлення протипожежних дверей
Місця розташування вогнестійких дверей закладаються на етапі проєктування будівлі та узгоджуються з уповноваженими органами, це стосується комерційних, житлових та виробничих споруд.
Протипожежні двері монтуються у багатоквартирних житлових будинках, якщо всередині передбачені нежитлові приміщення, а також у культурних, спортивних, освітніх та медичних будинках тимчасового та постійного перебування людей.
Вогнестійкі двері — обов'язковий пункт забезпечення протипожежної безпеки в комерційних, адміністративних та громадських спорудах, що належать до місць масового скупчення людей.
Якщо розглядати категорію нежитлових приміщень, то протипожежні двері повинні встановлюватись на виробничих об'єктах та складах, які мають середній та високий рівень потенційної пожежо- та вибухонебезпечності.
Крім перерахованих вище об'єктів, одно- або двостулкові вогнестійкі двері повинні закривати серверні, бойлерні та електрощитові, камери та вентиляційні шахти, підвали, горища та цоколі, ліфтові холи та ліфти, місця, де розташовується інженерне обладнання та комунікації. Якщо ви будинку передбачено закрите паркування, воно має обладнуватися протипожежними дверима.
До місць монтажу протипожежних дверей на цей час не належать технічні поверхи та горища, що розмежовують, в будинках Ф1 класу, якщо в приміщеннях не знаходяться легкозаймисті матеріали; дверні отвори зовнішньої стіни будівлі, що ведуть із підвалу назовні.
Встановлення протипожежних дверей у навчальних закладах
Школи, дитячі садки, місця проведення позашкільних занять належать до категорії будівель тимчасового перебування великої кількості людей. Незалежно від специфіки освітнього закладу, його поверховості та площі, протипожежні двері в обов'язковому порядку мають бути встановлені у всіх коридорах, що з'єднують сходові клітини, а також у місцях масового скупчення людей (спортивні та актові зали).
Нерідко школи, розташовані в невеликих селах, мають власну котельню, а також технічні функціональні горища. У таких приміщеннях також обов'язкове встановлення протипожежних дверей. До цієї категорії умовно можна віднести кухні, навчальні лабораторії й підвали.
Якщо навчальний заклад має велику площу, розділену на окремі секції, вогнестійкі двері встановлюють між секціями та корпусами.
Будь-які двері, які розглядаються як протипожежні, повинні бути сертифіковані відповідним органом, мати стверджувальний документ. Залежно від місця встановлення може бути одно- або двостулковою, рекомендована межа вогнестійкості — EI 60. У конструкцію повинна бути включена ручка-антипаніка, допускається наявність скляних армованих вставок оглядових вставок.
Встановлення протипожежних дверей у приміщеннях різних категорій
Доцільність монтажу протипожежних дверей визначається за рівнем пожежонебезпечності приміщення. Для цього була розроблена категоріальна система, що відносить всі виробничі та складські будівлі та споруди в ту чи іншу групу.
До категорії «А» потрапляють об'єкти підвищеної пожежо- та вибухонебезпечності, «Б» — вибухопожежонебезпечні приміщення; «В» - приміщення зі звичайним рівнем пожежної небезпеки; «Г» та «Д» — об'єкти зниженої та помірної пожежної небезпеки.
Протипожежні двері обов'язкові у приміщеннях групи «А», «Б» та «В». Остання група має власну додаткову класифікацію із позначенням від В1 до В4. Попадання приміщення до однієї з груп залежить від функціонального призначення всієї споруди, площі, поверховості, а також від матеріалів, які були використані у будівельно-оздоблювальних роботах.
Наведемо приклад кількох приміщень, які належать до категорії «А», це акумуляторні стаціонарні установки, станції постійного та тимчасового зберігання легкозаймистих рідин, складські приміщення зберігання та фасування вибухонебезпечних хімічних сполук.
Група «Б» — цехи, де виготовляється деревне борошно, станції виробництва дизельного палива; «В» — трансформаторні підстанції, автомайстерні, торф'яні сховища.
Категорування складських та виробничих приміщень
Приналежність приміщення до тієї чи іншої категорії визначається на підставі нормативних документів:
- 2272:2006 та 3855-99 «Пожежна безпека»;
- ДБН В. 1.1-7-2002 «Захист від пожежі»;
- НПАОП 0.00-4.33-99;
- НПАОП 40.1-1.32-01;
- ГОСТ 12.1.044-89 ССБТ;
- ГОСТ 12.1.010-76 ССБТ.
Виконувати категорування можуть спеціалісти, які мають профільну освіту. Ця діяльність не вимагає наявності додаткової ліцензії. За основу береться розроблена довідкова інформація, яка уточнює властивості застосовуваних речовин та матеріалів.
Як бачите, перелік місць, де протипожежні двері є обов'язковими, досить великий. Крім дверей можуть встановлюватись глухі вогнестійкі перегородки та вікна.
- Виробництво паливних деревяних пелет в УкраїніЯкі переваги маєть виготовленні пелети в Украіні