Правила встановлення протипожежних дверей та основні помилки монтажу
Основним завданням протипожежних дверей є створення умов, які б дозволили людям оперативно та безперешкодно залишити приміщення у разі пожежі. Протипожежні двері належать до особливої категорії конструкцій, які проходять низку випробувань для визначення ступеня вогнестійкості. Однак за функціональність та безпеку дверей відповідають не тільки матеріали та їх комбінації, а й правильність монтажу.
Будівельні норми монтажу протипожежних дверей
Державними будівельними нормами визначаються вимоги пожежної безпеки до протипожежних дверей та вогнестійких конструкцій. В основу документа покладено СНіП 21-01-97, який використовується з 1998 року. Попри те, що до документа кілька разів вносилися зміни, основні положення залишилися незмінними.
Введеними будівельними нормами регламентується правила протипожежного режиму під час зведення та подальшої експлуатації будівель різного призначення.
Основні вимоги:
- розробка проєктної документації на будівництво повинна обов'язково включати заходи, необхідні для здійснення правил пожежної безпеки;
- установка протипожежних дверей повинна виконуватися на всіх шляхах евакуації, а також у приміщення з середнім та високим рівнем потенційної небезпеки, до останніх належать місця масового перебування людей, соціальні установи тимчасового та постійного знаходження людей тощо;
- підбір протипожежних дверей здійснюється з урахуванням необхідної межі вогнестійкості;
- монтаж вогнестійких конструкцій може проводитись виключно ліцензованими підрядниками, які мають необхідний кваліфікаційний рівень та інструменти.
Правила встановлення протипожежних дверей визначаються «Технічним регламентом про вимоги пожежної безпеки».
Основні вимоги до монтажу протипожежних дверей
Те, наскільки ефективними будуть вогнестійкі двері, залежить від низки конструктивних та експлуатаційних характеристик. Одним із таких параметрів є сторона відкривання полотна. Нормативно-правова база містить обов'язкових вказівок, які визначають бік відкривання.
У відкритому вигляді протипожежні двері не повинні заважати відчиненню/зачиненню інших дверей. Це правило особливо актуальне в житлових та комерційних будинках, де одночасно знаходиться велика кількість людей.
Якщо спорудою передбачений тамбур, відчинення дверей рекомендується у різні боки. У житлових будинках протипожежні двері встановлюють так, щоб вони відчинялися всередину, в комерційних та громадських — назовні.
Двері, що встановлюються на шляхах евакуації, зручніші в експлуатації з відкриванням у напрямку руху. Вибір сторони відкривання вноситься до проєктної документації та узгоджується з контролювальними органами.
Вимоги до дверей в залежності від місця монтажу
Протипожежні двері, які встановлюються в ліфтових холах, електрощитових, на сходових клітках, повинні мати ширину не менше 80 см. Для будівель спеціального призначення проріз під двері може бути розширений до 120 см. Висота, що рекомендується, — 190 см.
У школах та дошкільних закладах встановлюють двері вогнестійкістю не менше 30 хвилин. Проєктна документація обов'язково проходить етап експертизи.
Поширені помилки при монтажі протипожежних дверей
Грубе порушення технології монтажу та використання невідповідних заповнювальних та оздоблювальних матеріалів може позбавити вогнетривкі двері основних якостей та не дозволити виконати покладені функції.
Фатальну помилку можна припустити ще етапі виконання виміру. Особливо, якщо він виконується без урахування всього переліку будівельно-ремонтних робіт. Встановлення протипожежних дверей невідповідної висоти загрожує повною втратою функціональності. Крім того, у стару дверну коробку не рекомендується ставити нові полотна.
При демонтажі повинна видалятися вся арматура кріплення, частини дверної коробки, а також тинькування. При підготовці важливо пам'ятати, що максимально допустима розбіжність розміру коробки та отвору не повинна виходити за межі 20 мм.
Щоб протипожежні двері мали рівномірні люзи з усіх боків, першому етапі її фіксують дерев'яними клинами та вирівнюють. Кожен рух звіряють рівнем, це дозволяє виключити відхилення як по вертикалі, так і по горизонталі.
До частих монтажних помилок можна віднести використання анкерів невідповідного розміру. Протипожежні двері можуть фіксуватися виключно на анкері діаметром не менше 10 мм. Перед свердлінням отворів необхідно перевірити лінії, якими прокладена проводка. Для виключення ймовірності її пошкодження використовується спеціальний детектор.
Анкерні болти не рекомендується одразу затягувати до упору. Робіть це після навішування та вирівнювання полотна, а також його перевірки рівнем. Затягувати гайки краще в поперемінній черговості, провертаючи кожну трохи більш як 1-1,5 обороту. Ця рекомендація дозволить уникнути перекосів.
Проміжки, які неминуче утворюються між коробкою та отвором, необхідно заповнити негорючою мінеральною ватою чи спеціальною монтажною піною. Останній варіант більш зручний у нанесенні. Також можна використовувати жаростійку пластичну бетонну суміш.
Якщо протипожежні двері встановлені правильно, полотно не буде мимовільно відкриватися та закриватися. При цьому рух має бути плавним та без ривків.
Фінішне оздоблення монтажних люзів здійснюється спеціальною лиштвою, для виготовлення яких використовуються вогнестійкі матеріали. Досить часта помилка - стикування лиштви по довжині, це призводить до втрати теплоізоляційних властивостей дверей. Максимально допустиме відхилення від проектних даних – не більше 15 мм/м².
Застосування стандартних варіантів будівельної піни, що мають високі показники горючості та низькі показники термічної стійкості, неприпустимо при ізоляції протипожежних дверей.
- Виробництво паливних деревяних пелет в УкраїніЯкі переваги маєть виготовленні пелети в Украіні